środa, 29 czerwca 2016

Podsumowanie wystawy


Dnia 19 czerwca, w ostatnim dniu udostępniania zwiedzającym wystawy KALISZANIE PISZĄCY – CIĄG DALSZY…, w pomieszczeniach wystawy w Pałacu Puchalskich odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia im.  Haliny Sutarzewicz. Po wysłuchaniu odpowiednich sprawozdań za rok 2015 uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmu z archiwów TVP z lat 80-tych ub. wieku przedstawiającego H. Sutarzewicz udzielającą wywiadu na temat kaliskich realiów w „Nocach i dniach” Marii Dąbrowskiej. Podsumowano także okres funkcjonowania wystawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie z udziałem  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

Otwarcie wystawy odbyło się 6 czerwca o godz. 14:00 i zgromadziło pokaźne grono około 80 osób. Gośćmi Honorowymi wystawy były Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej oraz Kira Gałczyńska, córka Natalii i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskich. Wydarzenie objęte było Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza. Podczas trzynastu dni funkcjonowania wystawy dyżury pełniło na zmianę 18 członków Stowarzyszenia. W tym czasie ekspozycję obejrzeli uczniowie 11 kaliskich szkół oraz Zespołu Szkół w Rajsku, a także wiele osób indywidualnych. Łącznie wystawę odwiedziło ponad 600 osób, a księga pamiątkowa wystawy zawiera ponad 80 wpisów, nie licząc podpisów uczniów z grup szkolnych wpisujących się do księgi. Wśród wpisów dominują opinie, że wystawa tego typu powinna być stałą ekspozycją i służyć mieszkańcom miasta i turystom.

Wystawa prezentowała związki z Kaliszem pięciorga pisarzy: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Natalii Gałczyńskiej, Wandy Karczewskiej i Janusza Teodora Dybowskiego. Eksponaty pochodziły ze zbiorów stowarzyszenia oraz współorganizatorów. Nie wszystkie eksponaty udało się wykorzystać. Niektóre powinny zostać poddane zabiegom konserwatorskim, a innych nie wykorzystano z uwagi na brak miejsca lub obawę uszkodzenia.

Przy tej okazji odbyły się także imprezy towarzyszące. Dnia 7 czerwca była to literacka gra miejska KALISZANIE PISZĄCY – SLADAMI KONOPNICKIEJ w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 7 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu (powtórzenie z roku 2010) dla uczniów kaliskich szkół, a dnia 7 i 8 czerwca miały miejsce spotkania Honorowych Gości z uczniami i czytelnikami w szkołach i placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury.

Członkowie Stowarzyszenia obecni na zebraniu deklarowali podejmowanie dalszych działań dotyczących realizacji celu statutowego organizacji , którym jest utworzenie w Kaliszu muzeum literackiego poświęconego pisarzom związanym z naszym miastem.

Relacja z lekcji, jaką na wystawie odbyli uczniowie I LO w Kaliszu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz