Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz



 

Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 2000 roku. Inicjatorami jego powołania byli działacze kaliskiego Koła Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, któremu przewodniczyła przez ponad 20 lat Halina Maria Sutarzewicz, polonistka, nauczycielka, metodyk języka polskiego, wykładowczyni Studium Nauczycielskiego w Kaliszu, autorka wielu publikacji dotyczących twórczości pisarzy związanych z Kaliszem, wyróżniona Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Najważniejsze cele organizacji to m.in. propagowanie wśród społeczeństwa kaliskiego wiedzy dotyczącej zasług Haliny Marii Sutarzewicz, doprowadzenie do utworzenia w naszym mieście Muzeum Literackiego poświęconego pisarzom związanym z Kaliszem, fundowanie stypendiów dla studentów filologii polskiej, wybierających jako temat pracy magisterskiej twórczość tychże pisarzy.

Pierwszym prezesem została Elżbieta Stadtműller, pełniąca wcześniej od roku 1997 funkcję przewodniczącej Koła. Funkcję prezesa pełni do chwili obecnej. Wśród najbardziej aktywnych działaczy można wymienić m.in. Beatę Prus, Andrzeja Zmyślonego, Marię Jankowską, Anetę Kolańczyk, Grażynę Przybylską, Annę Szurczak, Annę Tabakę, Macieja Stadtműller, Emilię Naderę, Małgorzatę Rudowicz, Tamarę Kędzierską, Danutę Gruchot, Iwonę Rykowską.

Stowarzyszenie zabiega o prezentację dorobku Haliny Sutarzewicz na wystawach w mieście i regionie: m.in. w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, w kaliskich szkołach, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej a także podczas prezentacji stowarzyszeń z terenu Wielkopolski w Poznaniu w ramach kontaktów z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym oraz poprzez zgłoszenie przygotowanego przez Marię Jankowską projektu „Kamienie pamięci dla Marii Konopnickiej” do konkursu „Działania godne uwagi”, ogłoszonego przez Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Projekt dostał nominację do finału organizowanego w Poznaniu, a następnie wyróżnienie. W ramach projektu w Parku nad Krępicą zasadzone zostały drzewa dla Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej , Adama Asnyka i Haliny Sutarzewicz oraz położone kamienie z odpowiednimi napisami.

Dążąc do utworzenia Muzeum Literackiego, Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu i Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka i zorganizowało dwie wystawy pod hasłem  „Kaliszanie piszący” – 2006 i 2016, które są źródłem wiedzy na temat naszych rodzimych mistrzów pióra. Organizacja występuje do osób prywatnych i instytucji w sprawie pozyskiwania materiałów oraz pamiątek po pisarzach związanych z Kaliszem. Na zaproszenie Stowarzyszenia Kalisz odwiedzali: prawnuk Marii Konopnickiej - Jan Bielecki, prawnuczka Joanna Modrzejewska, pra-prawnuczki Elżbieta Twardowska i Joana Predowa oraz Kira Gałczyńska - córka Natalii i Konstantego Gałczyńskich, która ofiarowała do Książnicy Pedagogicznej pamiątki po matce.

W 2010 roku Stowarzyszenie uczciło jubileusz 100 rocznicy prawykonania „Roty” jako pieśni i 100 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej poprzez zorganizowanie uroczystości umieszczenia w kaliskiej Katedrze tablicy upamiętniającej te wydarzenia, zaprojektowanej przez artystę- plastyka Wojciecha Stefaniaka. W tym samym roku przygotowano i przeprowadzono także pierwszą w Kaliszu literacką grę miejską pod nazwą „Kaliszanie piszący – śladami Konopnickiej”. Autorem tej inicjatywy był Maciej Stadtműller. W latach następnych powstały kolejne gry poświęcone m.in. Adamowi Asnykowi, Marii Dąbrowskiej, Natalii Gałczyńskiej i innym pisarzom (łącznie 9). Niektóre z nich miały kilka powtórzeń. Zaplanowaną, dziesiątą grę, udaremniła pandemia.

W roku 2017 rozpoczęto nowy cykl wydarzeń artystycznych organizowanych w ramach EDD pod nazwą „Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka”. Odbyły się łącznie trzy spotkania (2017, 2018 i 2019) także przerwane przez pandemię, które w kolejnych latach Stowarzyszenie zamierza kontynuować.

Stowarzyszenie ufundowało stypendia dla dwojga studentów filologii polskiej: Joanny Ścisłej, która swoją pracę magisterską a następnie doktorską poświęciła twórczości Wandy Karczewskiej i Przemysława Mańki, autora pracy magisterskiej i doktorskiej dotyczącej kontrowersyjnej powieści Janusza Teodora Dybowskiego „Saga grodu nad Prosną”. Opiekę nad młodymi badaczami sprawował profesor UAM Piotr Łuszczykiewicz, obecnie dziekan WPA UAM w Kaliszu.

Ponadto, Stowarzyszenie współpracuje ze szkołami, których patronami są kaliscy pisarze, w tym zwłaszcza ze Szkołą Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, Niepublicznym Przedszkolem im. Marii Konopnickiej, I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka oraz Szkołą Podstawową im. Marii Dąbrowskiej. Jest także fundatorem jednej z nagród głównych w organizowanym od wielu lat przez Archiwum Państwowe w Kaliszu konkursie „Ad fontes”.

Stowarzyszenie opiekuje się też rodzinnym nagrobkiem Haliny Sutarzewicz na zabytkowym Cmentarzu Miejskim w Kaliszu, który w ostatnim czasie poddany został renowacji na wniosek Stowarzyszenia.

Najnowsze inicjatywy to ustanowiony przez Prezydenta Miasta Kalisza - na wniosek Stowarzyszenia - ROK KONOPNICKIEJ W KALISZU, okazji 180-tej rocznicy urodzin poetki (23 maja 1842 – 2022).

Od wczesnej wiosny roku 2022 odbywają się spotkania i imprezy organizowane przez różne stowarzyszenia i instytucje kultury, szkoły i placówki kulturalno-oświatowe. Do końca roku będzie tych imprez bardzo wiele.

Na dzień 23 maja Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz przygotowało główne obchody rocznicowe na skwerze przy pomniku Marii Konopnickiej, a następnie w auli WPA-UAM, w których udział wzięły władze miasta, delegacje i poczty sztandarowe szkół, stowarzyszenia, organizacje i instytucje kultury naszego miasta.

Dnia 9 czerwca na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Sutarzewicz w części budynku byłego Studium Nauczycielskiego, któremu z jej inicjatywy  nadano w roku 1960 imię Marii Konopnickiej i gdzie w latach 60-tych ub. w.  była wykładowcą literatury polskiej i powszechnej. Uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali też do obejrzenia wystawy jubileuszowej dotyczącej działalności Stowarzyszenia w latach 2000 – 2020, zaprezentowanej w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 41 członków. Honorowymi Członkami są: Irena Wieczorek, Maria Krysztofiak, Salomea Szkudlarek, Anna Żukowska, Anna Szurczak, Gustaw Elbl, Paweł Kuszczyński, Włodzimierz Mikołajczyk, Mieczysław Wiśniewski i Piotr Łuszczykiewicz.

Kalisz, lipiec 2022 r.

Ze szczegółami dotyczącymi działalności Stowarzyszenia można zapoznać się w zakładce „Kalendarium działalności za lata 2000 – 2020” oraz w bieżących informacjach na stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz