Halina Maria Sutarzewicz (1909-1991) była historykiem literatury, publicystką, pedagogiem i działaczką społeczną. Jej prace badawcze dotyczyły przede wszystkim twórczości Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Marii Dąbrowskiej. Jednak zakres badań Haliny Sutarzewicz był o wiele szerszy. Zebrała i opracowała materiały dotyczące pisarzy związanych z naszym miastem i popularnych w okresie międzywojennym i po wojnie, m.in. Wandy Karczewskiej czy Stefana Otwinowskiego.
Właśnie jej, uwzględniając szeroką wiedzę i bogaty dorobek w tym zakresie, powierzono opracowanie hasła Kalisz do przewodnika encyklopedycznego Literatura polska, t.1, Warszawa 1984. Staraniem uczniów i przyjaciół w roku 1998 wydana została książka Halina Maria Sutarzewicz. Pisma rozproszone, zawierająca – oprócz przedruku publikacji prasowych, bogatą bibliografię jej dorobku.
Działała społecznie w ramach Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, organizując pracę kaliskiego Koła Terenowego i współpracując ściśle z Zarządem Głównym w Warszawie. Była pomysłodawczynią wymiany tablicy pamiątkowej z błędnymi datami pobytu Konopnickiej w Kaliszu, budowy jej pomnika oraz utworzenia izby muzealnej jej imienia. Z jej inspiracji nadana została też nazwa osiedla „Kaliniec” i nazwy niektórych jego ulic, związanych z powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Oprócz wielu wyrazów uznania, wyróżnień i odznaczeń, została także obdarzona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.
Tekst: Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz
Zdjęcia: Danuta Gruchot
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz