wtorek, 12 czerwca 2018

ROK ASNYKA W KALISZU VIII literacka gra miejska ASNYK ZNANY I MNIEJ ZNANY


 
W środę, dnia 6 czerwca odbyła się literacka gra miejska zorganizowana po raz ósmy przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza, Grzegorza Sapińskiego, którego podczas finału gry reprezentował Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji. W przygotowaniu gry uczestniczyło łącznie osiem szkół i instytucji kultury, w tym ponad dwudziestu nauczycieli i działaczy Stowarzyszenia oraz dziewiętnastu wykonawców ról na punktach gry. Na trasę gry wyruszyło 97 uczniów kaliskich szkół wraz z opiekunami oraz grupa uczniów z Rychnowa, a także uczestnicy indywidualni, w tym spoza Kalisza. Na starcie gry przy pomniku Adama Asnyka złożona została wiązanka kwiatów.

Uczestnicy odwiedzili osiem punktów gry zlokalizowanych w obrębie Sródmieścia. W Pałacu Puchalskich obejrzeli inscenizację opartą na tekście noweli Marii Konopnickiej „Urbanowa”, gdzie tytułowa bohaterka wspominała lata służby spędzone w rodzinie „państwa Asnyk”. Do katedry udali się, by uczestniczyć we wpisaniu do akt parafialnych faktu narodzin poety i ustalić datę jego chrztu. W Liceum im. Adama Asnyka odbyło się spotkanie poety z dawnymi nauczycielami i kolegami na temat jego działalności patriotycznej i społecznej. Na ulicy Zamkowej, w pobliżu tablicy upamiętniającej Asnyka, w Centrum Informacji Turystycznej, uczestnicy wysłuchali jednego z wielu listów, jakie z zagranicznych wędrówek pisał do swych rodziców młody poeta, a w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej poznali datę lwowskiego debiutu i pierwszej publikacji w rodzinnym mieście sławnego kaliszanina. Niewątpliwą atrakcją gry był mini-koncert w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie, niczym w XIX-wiecznym salonie, modne w owym czasie wiersze Adama Asnyka, do których muzykę pisali najpopularniejsi kompozytorzy tamtych czasów, wykonali we współczesnej, autorskiej szacie muzycznej – muzyk i kompozytor Fryderyk Stankiewicz oraz solistka Karolina Stankiewicz.

Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej, wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a wśród uczestników rozlosowano nagrody książkowe.

Poprzez grę Stowarzyszenie pragnęło przypomnieć zarówno literackie dokonania Adama Asnyka, w tym wielką popularność jego twórczości wśród współczesnych mu czytelników, pokazać miejsca w Kaliszu, z którymi czuł się związany oraz miejsca jego upamiętnienia, jak też losy po opuszczeniu miasta: działalność patriotyczną, represje zaborców, tułaczkę poza krajem i lata spędzone w Galicji bez możliwości powrotu do „grodu otoczonego ramionami Prosny”.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz