czwartek, 22 września 2022

Kaliszanie Piszący Pod Wrześniowym Niebem Zagorzynka w Roku Konopnickiej

    W sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej, w pięknie zaaranżowanej
kawiarence „Pod Pegazem”, w sobotni wieczór dnia 17 września królowały Muzy, ich przyjaciele i sympatycy.
    
    Czwartą już edycję Nocy Kultury „Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka” zatytułowano „Lecieć bym chciała…” (cytat z wiersza Marii Konopnickiej), opanowały panie, co w ROKU MARII KONOPNICKIEJ W KALISZU jest w pełni uzasadnione.
 
    A wieczór był niezwykły – premierowy i przedpremierowy.
 
    Aneta Kolańczyk pasjonująco opowiadała o swych zmaganiach z Marią podczas pisania książki o Konopnickiej, która ukaże się w grudniu w wydawnictwie KTPN. Wiersze poetki interpretowała nastrojowo i z pasją Elżbieta Sałata.
     
    Izabela Fietkiewicz-Paszek zaprezentowała cudownej urody wybór swoich sonetów o kaliszanach piszących, których nie ma już wśród nas. Wszystkie, poświęcone 22. kaliskim twórcom, ukażą się w tomiku, którego prezentacja premierowa czeka nas w październiku.
    
 
  
Patrycja Kliber oczarowała premierowym wykonaniem pieśni do poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zuzanny Ginczanki i Moniki Maśnik-Mazowieckiej z muzyką Fryderyka Stankiewicza, a sam kompozytor zasiadł za pianinem.
     
    Po raz pierwszy zabrzmiały ze sceny wiersze Haliny Rokoszewskiej, poetki zmagającej się od dzieciństwa z polio, której choroba nie pozwoliła na fizyczną obecność, ale jak zapewniła w przesłanej wypowiedzi – „krążyć będzie duchem po kawiarence”. I tak się też stało, kiedy jej wiersze znakomicie interpretowała Maria Bednarczyk-Antczak.
     
    Dopełnieniem słowa i pieśni był obraz; autorska wystawa „Opowieści kobiece” Agnieszki Zaśko i „Mariaże Marii” - wystawa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.
     
    Monika Sobczak-Waliś i Anna Górska-Matyjasz – córka Eligiusza Kor-Walczaka i mieszkanka Zagorzynka z wdziękiem i bezpretensjonalnością prowadziły spotkanie czuwając nad jego sprawnym przebiegiem w pięknie zaaranżowanej kawiarence „Pod Pegazem” prowadzonej przez Marzenę i Krzysztofa Giędów z załogą.
    
    Beata Prus – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej i Andrzej Zmyślony –
wiceprezes Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz - pomysłodawcy i realizatorzy wszystkich edycji, dziękują przyjaciołom z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka”, Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa”, Radzie Rodziców Szkoły,Urzędowi Miasta Kalisza za pomoc i wsparcie, Jackowi Janiszewskiemu za projekt plakatu i zaproszenia, firmie Studio Dekoracji Światłem (Piotr Śledź, Robert Figiel) za nastrojowe oświetlenie, Ewie Ratajczyk za plastyczne elementy dekoracyjne oraz absolwentom szkoły – Jankowi Wasilkowskiemu i Wiktorowi Krawczyńskiemu za sprawną obsługę nagłośnienia.
     
    Specjalne podziękowania kierujemy w stronę artystów i twórców biorących udział w wieczorze oraz kochanej, wdzięcznej i wspaniałej publiczności tworzącej niepowtarzalny artystyczny klimat. Ten właśnie klimat wspaniale oddał w swoim fotoreportażu Krzysztof Wydra, któremu serdecznie dziękujemy, zapraszając do obejrzenia fotografii.

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz