poniedziałek, 7 grudnia 2020

JUBILEUSZ, KTÓREGO NIE OBCHODZIMY

 

W roku 2020 naznaczonym pandemią, w którym przypada XX rocznica utworzenia naszego Stowarzyszenia, ograniczenia epidemiologiczno-sanitarne zmusiły nas do odwołania wielu zaplanowanych wcześniej zadań. Zmuszeni byliśmy zrezygnować z zaplanowanej na czerwiec X Jubileuszowej literackiej gry miejskiej „Kaliszanie piszący – wędrówka przez dekadę” oraz zaplanowanej na wrzesień IV edycji programu „Kaliszanie piszący pod gwiaździstym niebem Zagorzynka”. Te dwa cyklicznie organizowane wydarzenia cieszyły się w latach poprzednich dobrą opinią i wysoką frekwencją.

W związku z tą sytuacją utraciliśmy również środki przyznawane na realizację wymienionych zadań. Cieszy więc fakt, że w lipcu przyznano nam środki w wysokości półtora tysiąca złotych na wniosek złożony w ramach dofinansowania z rządowej  „tarczy antykowidowej”.

W miarę możliwości, Zarząd podejmował bieżące działania, jako kontynuację z lat poprzednich, lub jako nowe wyzwania. W styczniu rozpoczęły się w Urzędzie Miasta zainicjowane jeszcze w roku ubiegłym rozmowy dotyczące możliwości utworzenia placówki kultury (wystawa?/muzeum?/placówka wielofunkcyjna?) poświęconej „kaliszanom piszącym” w kamienicy przy Placu Kilińskiego 4 z udziałem wiceprezydenta p. Grzegorza Kulawinka, naczelnika Wydziału Kultury p. Grażyny Dziedziak, p. Elżbiety Stadtműller i p. Anety Kolańczyk, reprezentującej jednocześnie Stowarzyszenie Promocji Sztuki „łyżka mleka”. Odbyło się dotąd kilka spotkań, jednak decyzjom nie sprzyja na razie skomplikowana sytuacja prawna kamienicy i utrudnienia w kontaktach związane z pandemią.

Dnia 28 września odbyło się sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia. Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdania finansowe i merytoryczne za rok 2019 umożliwiając dopełnienie obowiązków formalno-skarbowych. Na wstępie członkowie wręczyli okolicznościowy adres i kwiaty Panu Mieczysławowi Wiśniewskiemu, Honorowemu Członkowi Stowarzyszenia, z okazji 95 rocznicy jego urodzin.

Dnia 8 października obchodziliśmy 110 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej. Pod pomnikiem poetki oraz przy tablicach w katedrze kaliskiej i na domu przy Placu Kilińskiego 4. złożone zostały kwiaty przez delegacje Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu, Niepublicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kaliszu oraz  Stowarzyszenia.

Wiedząc o zagrożeniu terminu listopadowej kwesty PTTK, z której środki miały być przeznaczone na renowację nagrobka Haliny Sutarzewicz, Zarząd postanowił zwrócić się do członków Stowarzyszenia o wpłacanie darowizn na konto Stowarzyszenia. Zbiórka odbywała się od 22 maja do 10 października 2020 roku i zamknęła się kwotą nieznacznie przekraczającą dwa i pół tysiąca złotych. Kwota ta uzupełniona do trzech tysięcy złotych ze środków statutowych, została przekazana jako darowizna na konto Oddziału PTTK. Wpłat dokonało ponad 60 % członków naszego Stowarzyszenia, w tym wszyscy członkowie zarządu oraz kilka osób ze Stowarzyszeniem zaprzyjaźnionych. Wśród nich są byli uczniowie Haliny Sutarzewicz oraz osoby, które współpracowały z Nią w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

W listopadzie Maria Jankowska, sekretarz Zarządu, ukończyła opracowanie dalszego ciągu „Kalendarium” za lata 2015 – 2020. Z całością KALENDARIUM 2000 – 2020 zapoznać się można TUTAJ.

Kończąc rok 2020, przekazujemy podziękowania dla darczyńców i życzenia świąteczne tradycyjną papierową pocztą. Nasze XX-lecie obchodzić będziemy po ustaniu pandemii. Do zobaczenia w Nowym Roku 2021, oby pomyślniejszym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz